Suche skórki wokół paznokci – jak sobie z nimi poradzić?

Suche skórki wokół paznokci - jak sobie z nimi poradzić?

Jak poradzić sobie z suchymi skórkami przy paznokciach?

Perfekcyjnie wykonany manicure hybrydowy nie może obejść się bez zadbanych skórek wokół paznokci. Jest to jeden z tych elementów, który decyduje o finalnej estetyczności wykonanego zabiegu. Wyschnięte, popękane i zadarte bowiem nie tylko zaburzają wygląd całej stylizacji, ale i sprawiają ból oraz mogą być źródłem groźnych infekcji, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi. W jaki dokładniej sposób? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Sprawdźcie jak poradzić sobie z suchymi skórkami wokół paznokci!

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny

Suche skórki przy paznokciach ze względu na swoją budowę są najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, kontakt detergentami oraz zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. To właśnie dlatego, gdy dłonie są narażone na jeden z tych czynników, na skórkach w pierwszej kolejności widać efekty niekorzystnych warunków. Co więc jeszcze wpływa na ich stan? Tak naprawdę oprócz wspomnianych czynników, przyczyn może być wiele, ale do tych najczęstszych zaliczamy przede wszystkim:

  • brak regularnej pielęgnacji dłoni,
  • nieprawidłową technikę wykonywania zabiegu manicure,
  • nie używanie rękawiczek podczas stosowania detergentów,
  • obgryzanie skórek i paznokci,
  • częste mycie dłoni,
  • częste stosowanie płynów dezynfekujących,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • choroby skórne.

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Tak jak w przypadku całego organizmu, tak samo w przypadku skórek i paznokci jedną z absolutnych podstaw jest zdrowa dieta. To właśnie codzienny jadłospis na ogromny wpływ na ich kondycję, dlatego nie możemy zapominać o dostarczaniu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Musimy więc spożywać produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce, a ściślej mówiąc przede wszystkim płatki owsiane, szpinak, cykorię, sałatę, jaja, pełnotłuste ryby, nabiał, pomidory i orzechy. Te dostarczą nam niezbędnych mikroelementów i makroelementów, dzięki czemu zadbamy o odżywienie skórek od wewnątrz. Kolejnym ważnym ogniwem jest nawadnianie organizmu, bez względu na porę roku. Czasem jednak sama dieta i nawodnienie mogą nie wystarczyć lub działają za wolno. Dlaczego? Ponieważ ręce są narażone na wiele niekorzystnych czynników podczas codziennej pracy oraz wykonywania obowiązków domowych, dlatego ważne jest działanie na kilku różnych płaszczyznach. Co zatem jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Jak nawilżyć skórki przy paznokciach?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli regularnego usuwania wyschniętego naskórka. Jest to tak samo ważny zabieg, jak robienie peelingu dłoni, który umożliwia nam pozbycie się martwych tkanek i zrobienie miejsca nowym. Następnym elementem jest codzienna pielęgnacja. Musimy więc pamiętać o regularnym stosowaniu wysokiej jakości kremu do rąk, najlepiej 3 razy dziennie. W ten sposób wspomożemy regenerację i odżywienie dłoni, a oprócz tego je nawilżymy i zniwelujemy mikrouszkodzenia na nich występujące. Kolejnym produktem, który warto codziennie stosować jest oliwka do skórek na bazie roślinnych składników. Jest to preparat niezbędny zwłaszcza podczas robienia paznokci hybrydowych, choć powinniśmy aplikować go minimum raz dziennie, nawet kiedy nie planujemy zabiegu manicure. Gdy mamy wystarczająco dużo czasu, możemy także skorzystać z domowych zabiegów na dłonie. W tym wypadku prawdziwe cuda potrafi zdziałać maseczka z oliwy i soku cytryny, która nie tylko nawilża i odżywia naskórek, ale również niweluje przebarwienia.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi wyjaśniamy jak stosować bazę kauczukową oraz podpowiadamy jak zmyć hybrydy.