Rozdwajające się paznokcie – przyczyny i sposoby leczenia i zapobiegania

Rozdwajające się paznokcie - przyczyny i sposoby leczenia i zapobiegania

Dlaczego paznokcie się rozwarstwiają?

Rozdwajające się paznokcie to problem dotykający wiele osób, które nie zawsze potrafią sobie z nim poradzić. Na taki stan rzeczy może wpływać wiele różnych czynników, poczynając od niedoboru witamin i minerałów, przez negatywne działanie detergentów, uszkodzenia spowodowane codziennymi obowiązkami, aż na nieprawidłowym usuwaniu lakieru hybrydowego kończąc. Warto więc poznać dokładniejsze przyczyny tego zjawiska oraz sposoby radzenia sobie z nim, aby móc cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami. W dalszej części artykułu omówimy przyczyny rozdwajania paznokci, podpowiemy jak leczyć ten problem oraz jakie domowe sposoby można zastosować, aby wzmocnić płytkę. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Rozdwajanie paznokci to nieestetyczne, a czasami też bolesne rozwarstwienie płytki paznokcia. Taki stan rzeczy może być spowodowany zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Najczęściej jego przyczyną jest niedobór witamin i minerałów oraz problemy zdrowotne, w tym przede wszystkim choroby tarczycy i anemia. Na płytkę paznokcia negatywnie wpływa również niewłaściwa pielęgnacja, czyli zbyt częste mycie rąk, obgryzanie paznokci, nieużywanie rękawiczek podczas kontaktu z detergentami oraz nieumiejętne robienie paznokci hybrydowych i ich nieprawidłowe usuwanie. Niekiedy paznokcie mogą także rozdwajać się w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu. W miarę upływu czasu, płytka staje się coraz bardziej podatna na uszkodzenia, co może prowadzić do ich rozdwajania. W każdym z tych przypadków, odpowiednia pielęgnacja i stosowanie preparatów wzmacniających paznokcie może pomóc w walce z tym problemem.

Przyczyny rozdwajania paznokci

Rozdwajające się paznokcie wyglądają nieestetycznie, przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, a niekiedy sprawiają też ból. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Warto więc zwrócić uwagę na wymienione niżej czynniki, aby móc skutecznie walczyć z tym problemem, a tym samym zapobiegać rozdwajaniu paznokci. Co zatem powoduje rozwarstwianie płytki? Jest to przede wszystkim:

 • Niewłaściwa pielęgnacja paznokci – zbyt częste mycie rąk, stosowanie agresywnych środków chemicznych oraz nieumiejętne robienie i nieprawidłowe zdejmowanie manicure hybrydowego mogą prowadzić do osłabienia i rozdwajania paznokci.
 • Niedobór witamin i minerałów – brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, a także A, C i E oraz biotyny, magnezu, potasu, cynku i żelaza, może być jedną z przyczyn rozdwajających się paznokci.
 • Obgryzanie paznokci – taki nawyk nie tylko niszczy strukturę paznokcia, ale także zmienia kształt płytki, co wpływa negatywnie na jej wytrzymałość i może powodować rozdwajanie.
 • Choroby tarczycy – zaburzenia funkcjonowania tarczycy, takie jak niedoczynność czy nadczynność, mogą negatywnie wpływać na kondycję paznokci, prowadząc do ich rozdwajania.
 • Anemia – niedokrwistość może być jednym z czynników wpływających na rozdwajanie paznokci, ponieważ niedobór żelaza może osłabiać płytkę
 • Proces starzenia się organizmu – w miarę upływu czasu, paznokcie stają się coraz bardziej podatne na uszkodzenia, co może prowadzić do ich rozdwajania.

Jak więc widać, rozdwajanie paznokci może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Jest jednak kilka skutecznych sposobów, które pozwalają sobie z tym problemem poradzić. Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

Jak leczyć rozdwajające się paznokcie?

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, przyczyny rozdwajania się paznokci mogą być skrajnie różne, dlatego sposób zapobiegania lub leczenia tego problemu powinien być wielokierunkowy. Warto więc zacząć od analizy swojej diety, pielęgnacji paznokci oraz ewentualnych chorób, które mogą wpływać na kondycję płytki. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą radzić sobie z rozdwojonymi paznokciami:

 • Poprawa diety – uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, takich jak witamina A, C, E i te z grupy B oraz biotyny, magnezu, potasu, cynku i żelaza, z pewnością poprawi kondycję płytki paznokcia. Wobec tego, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w te składniki, takich jak orzechy, pestki dyni i słonecznika, jaja, sery, jarmuż, szpinak, czerwone mięso i ryby.
 • Odpowiednia pielęgnacja paznokci – ochrona rąk przed detergentami, czyli używanie rękawiczek ochronnych podczas codziennych obowiązków oraz stosowanie delikatnych środków do mycia rąk i regularne nawilżanie skórek i paznokci z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji płytki.
 • Stosowanie specjalistycznych preparatów – na rynku dostępne są różne produkty przeznaczone do wzmocnienia łamliwych paznokci, takie jak odżywki wzmacniające, bazy pod lakier oraz oliwki do skórek i paznokci. Warto więc wypróbować kilka z nich, aby znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie.
 • Konsultacja z lekarzem – jeśli problem z rozdwajającymi się paznokciami nie ustępuje mimo stosowania powyższych metod, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać, że leczenie rozdwojonych paznokci może zająć trochę czasu, dlatego ważne jest cierpliwe stosowanie się do zaleceń oraz obserwowanie efektów. Dzięki temu wraz z kolejnymi dniami stan płytki powinien zacząć się poprawiać, w efekcie czego będzie można cieszyć się zdrowymi, mocnymi paznokciami.

Co stosować na rozdwajające się paznokcie?

Jeżeli chcemy wspomóc i przyspieszyć regenerację paznokci, bardzo dobrym pomysłem będzie stosowanie dobrej jakości odżywek. Preparaty dostępne na rynku dostarczają bowiem niezbędnych składników odżywczych, wzmacniają płytkę paznokcia i chronią ją przed uszkodzeniami. Co więc powinien zawierać taki produkt? Jeżeli zależy nam na odżywieniu paznokci, warto stosować:

 • Odżywkę wzmacniającą, która zawiera keratynę, dzięki czemu wzmacnia płytkę paznokcia i zapobiega jej rozdwajaniu. Stosowanie takiej odżywki regularnie może znacznie poprawić kondycję paznokci.
 • Odżywkę nawilżającą, która zawiera glicerynę oraz olejki roślinne, dzięki czemu nawilża płytkę i przylegające do niej skórki, a tym samym wzmacnia i poprawia kondycję paznokci.
 • Odżywkę z witaminami i minerałami, najlepiej z zawartością witaminy A, E, C, B5, biotyny, cynku oraz żelaza, dzięki którym intensywnie odżywi paznokcie i będzie przeciwdziałała rozdwajaniu.

Warto również zadbać o wzmocnienie paznokci od wewnątrz, czyli zwrócić uwagę na codzienny jadłospis. Wprowadzenie do diety produktów, które zawierają witaminę A, C, E i te z grupy B oraz biotynę, magnez, potas, cynk i żelazo, poprawią kondycję płytki, wzmocnią ją i zapobiegną rozdwajaniu. Jeżeli jednak nie mamy możliwości, aby dostarczyć odpowiedniej ilości składników odżywczych, dobrym pomysłem będzie rozważenie włączenia do diety suplementów, których stosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem. Oprócz tego, istnieje kilka domowych sposobów, które również pomogą odżywić paznokcie. Sprawdźcie więc jakie metody warto stosować we własnym zakresie!

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie to doskonała alternatywa dla profesjonalnych kosmetyków, która skutecznie wspomoże leczenie. Jak się bowiem okazuje, płytkę można z powodzeniem wzmocnić stosując naturalne metody i składniki, które często mamy pod ręką. Oto kilka sprawdzonych domowych metod odżywienia paznokci:

 • Olej rycynowy – bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe, które nawilżają i odżywiają paznokcie. Regularne wcieranie oleju rycynowego w płytkę paznokcia i skórki może przeciwdziałać rozdwajaniu się paznokci.
 • Sok z cytryny – zawiera witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu, niezbędnego dla zdrowych paznokci. Mieszanka soku z cytryny i oliwy z oliwek stosowana jako maska na paznokcie wzmocni je i zapobiegnie rozdwajaniu.
 • Siemię lniane – źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które odżywiają i wzmacniają paznokcie. Dodanie siemienia lnianego do diety lub stosowanie go jako maski na paznokcie przyczyni się do poprawy ich kondycji.
 • Herbata ziołowa – napar z pokrzywy oraz skrzypu polnego dostarczy cennych minerałów, takich jak krzem, które przyspieszają wzrost paznokci i je wzmacniają. Wobec tego, regularne picie naparów z ich zawartością wspomoże walkę z rozwarstwiającymi się paznokciami.

Tutaj należy jednak zaznaczyć, że domowe sposoby wzmocnienia paznokci mogą przynieść efekty tylko wtedy, gdy stosujemy je regularnie i konsekwentnie.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi wyjaśniamy czy hybryda niszczy paznokcie oraz podpowiadamy jak dbać o skórki wokół paznokci.