Słońce ma niekorzystny wpływ na naszą skórę, choć latem trudno oprzeć się złocistej opaleniźnie. Długotrwałe opalanie ma wpływ na wysuszenie skóry, przyspieszenie jej starzenia i powstawanie chorób nowotworowych. Promienie UV działają nie tylko podczas opalania, ale i wtedy gdy jest pochmurno. Jak można najlepiej chronić się przed słońcem?
Poznaj zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
Zawsze wychodząc na słońce powinno się używać kremów z filtrami, niezależnie czy ma się ciemną karnację, czy też jasną. Każdy z nas ma inny fototyp skóry, który jest ściśle związany z kolorem włosów, oczu i odcieniem karnacji. Polski typ urody zazwyczaj wymaga filtra w okolicach spf 25 lub spf 30, a nawet spf 50. Nawet jeśli ma się ciemną karnację i ciemne włosy, a skóra opala się dobrze, warto sięgać po wyższy filtr niż zalecany, a najlepiej krem to twarzy spf 50. Tak naprawdę w ogóle nie zaleca się opalania twarzy, a tak wysoki filtr daje jej bardzo wysoką ochronę. Dlaczego tak się dzieje? Promienie słoneczne ściśle wpływają na proces degeneracji skóry pod nazwą fotostarzenie. Jest ono uznawane za najczęstszą przyczynę starzenia się skóry i powoduje nieodwracalne skutki uszkodzenia struktur skóry. Aby temu zaradzić należy używać kremów z filtrami, gdzie aktywne składniki tworzą filtr na skórze i chronią je przez szkodliwym działaniem słońca. Najlepiej jeśli krem do twarzy, którego używa się w celu nawilżania lub w terapii anti age, zawierał także filtry przeciwsłoneczne. Jest to wygodne rozwiązanie bo w jednym kremie są wszystkie niezbędne składniki. Filtry przeciwsłoneczne w kremie do twarzy to korzystne rozwiązanie, dające kompleksową ochronę.
Co jeszcze należy zrobić, aby się chronić przez promieniowaniem?
Używanie filtrów z wysoką ochroną jest zalecane dla każdego, ale są również inne ważne zasady ochrony. Po pierwsze, dobrze jest unikać wychodzenia na słońce w godzinach największego promieniowania czyli są to godziny 10-15. Krem powinno się nakładać na skórę minimum 30 minut przed wyjściem, to samo dotyczy kremu pielęgnacyjnego do twarzy zawierającego filtry UV. Jeśli przebywa się dłużej niż 2 godziny na zewnątrz, nakłada się ponownie krem. Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne to dodatkowa, zalecana ochrona. Okulary przeciwsłoneczne chronią także wrażliwą skórę wokół oczu i tu powinno się zachować czujność, bo skóra pod oczami jest wyjątkowo wrażliwa i narażona na wszelkie czynniki zewnętrzne.
Jaki jest wpływ promieniowania na skórę?
Promieniowanie UVA i UVB mają odmienne działanie na organizm, choć równie niekorzystne. Promieniowanie UVA przyczynia się do niszczenia struktury skóry, przez co niestety traci ona elastyczność i sprężystość. Fotostarzenie to proces, który jest także nazywany stanem zapalnym, kiedy skóra jest sucha, ma słabszą regenerację i dochodzi do pogarszania jakości kolagenu i elastyny. Pojawiają się mało estetyczne przebarwienia i reakcje fotoalergiczne. Z kolei promieniowanie UVB skutkuje zmianami w postaci rumienia i oparzeń i ma większą energię niż UVA, stąd skóra jest mocno uszkodzona na powierzchni. Zazwyczaj efekt oparzenia ujawnia się najbardziej w okresie 12-24 godzin od opalania i jest dotkliwy nie tylko dla skóry, ale i osłabia organizm i układ odpornościowy.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zrobić hybrydy oraz wyjaśniamy jakie są przyczyny suchych skórek wokół paznokci.
Skomentuj