Jakich składników odżywczych potrzebują włosy i paznokcie?

Jakich składników odżywczych potrzebują włosy i paznokcie?

Twoja codzienna dieta powinna dostarczać Ci niezbędnych składników odżywczych. Niestety czasem, mimo nawet usilnych starań, trudno tak rozplanować jadłospis, by organizm dostawał wszystkie niezbędne składniki. Jeśli kondycja paznokci się pogorszyła, a włosy zaczęły się przerzedzać lub kruszyć, warto zrobić badania morfologiczne oraz sięgnąć po dobrze dobrane suplementy. Których składników odżywczych mogą potrzebować Twoje włosy i paznokcie?

Biało w diecie – ryby i jaja

Podstawowym budulcem włosów jest keratyna, czyli białko. Ona z kolei zawiera wysoką zawartość cysteiny i metioniny – aminokwasów, które możesz znaleźć w wielu suplementach do włosów i paznokci. Oczywiście wiele białka możesz dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Dobrym jego źródłem są na przykład jaja i ryby. Keratyna jest dostępna również w wielu odżywkach i szamponach do włosów.

Ceramidy w kosmetykach i tabletkach

Kolejnym budulcem włosów są ceramidy. Są to lipidy, które dbają o właściwy poziom nawilżenia włosów. Przy codziennej stylizacji włosów należy uważać, by ich nie uszkodzić – są wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego warto stosować spraye termooochronne. Na przykład niektóre produkty do stylizacji włosów Matrix zawierają w składzie ceramidy, które zwiększają odporność pasm na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i dodatkowo wypełniają ubytki w ich strukturze. Ceramidy dostępne są również w postaci suplementów.

Witaminy, których potrzebują włosy i paznokcie

Żeby paznokcie były mocne, a włosy gładkie, należy dostarczać skórze witamin – często zapominamy, że to skóra jest podstawą, z której wyrastają włosy i paznokcie. Dlatego trzeba o nią zadbać w pierwszej kolejnosći. Na liście niezbędników znajdują się witaminy: C, A i E. Jedz owoce i warzywa, zwłaszcza marchew, szpinak i brokuły. Również orzechy, podroby, jaja i produkty z soi są rekomendowane w diecie osób, które pragną poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Witamina D jest bardzo potrzebna, by pobudzać wzrost włosów i regenerować komórki macierzyste.

Biotyna – witamina B7 dla zdrowym i pięknych włosów

Biotyna jest szczególną witaminą, mającą wpływ na stan włosów i paznokci. Witamina B7 zawiera cząsteczki siarki, które są niezbędne do prawidłowej syntezy keratyny. Gdy jej brakuje w organizmie włosy mogą się łamać, a płytka paznokci kruszyć się. Warto zrobić badania stwierdzające niedobory tej witaminy i skonsultować je z lekarzem, zanim sięgnie się po suplementy. Nie zaszkodzi zwiększenie przyjmowania pokarmów naturalnie zawierających biotynę, takich jak orzechy włoskie, migdały i wątróbka.

Składniki mineralne dla urody

Oczywiście nie można pominąć znaczenie minerałów, które wpływają na stan włosów i płytki paznokci. By włosy były sprężyste, pełne witalności i błysku, a paznokcie rosły zdrowe, mocne i grube, w organizmie nie może brakować: żelaza, cynku, miedzi, manganu, jodu i krzemu. Składniki mineralne można znaleźć w suplementach z kategorii beauty. Przed sięgnięciem po jakikolwiek suplement, skonsultuj jednak tę decyzję z lekarzem. Specjalista, taki jak dermatolog lub trycholog, skieruje Cię na ukierunkowane badania i jeśli będą ku temu podstawy wskaże sposoby uzupełniania niedoborów.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zregenerować paznokcie po hybrydzie oraz wyjaśniamy jakie są przyczyny suchych skórek wokół paznokci.