Lakier na grzybicę paznokci – kiedy i jak stosować?

Lakier na grzybicę paznokci - kiedy i jak stosować?

Rzadko kto z nas myśli na co dzień o zdrowych paznokciach. Jeśli już coś przychodzi nam na myśl w przypadku paznokci, to możliwości ich malowania czy też stosowania kosmetycznie sztucznych paznokci. Niestety, częstym problemem dermatologicznym jest grzybica paznokci. Gdy powierzchnia płytki paznokcia ulegnie zakażeniom grzybiczym paznokci, sprawienie, by znów były zdrowe – jest niezwykle trudne i czasochłonne. Co powoduje grzybicę paznokci? Czy możemy podczas leczenia grzybicy paznokci używać zwykły lakier kosmetyczny i pomalować lakierem chory paznokieć? Czym jest lakier na grzybicę paznokci? Jak wygląda zwalczanie infekcji grzybiczej?

Co jest przyczyną grzybicy paznokci i jakie są jej objawy?

Co nazywamy grzybicą paznokci? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Grzybica atakuje płytkę paznokcia u stóp i u rąk. Najczęściej dotyczy osób starszych, ale może się też pojawić np. u osób z cukrzycą, przy chorobach układu krążenia lub w przypadku obniżonej odporności. W wyniku zakażenia, na płytce paznokciowej objętej grzybicą pojawiają się różne zniekształcenia. Są to m.in. łamliwe paznokcie, przebarwienia na paznokciach, odkształcenia i zgrubienia, odklejanie paznokci, brzydki zapach, bolesność, a także odbarwienia. Kolor paznokcia objętego grzybicą może przybrać barwę żółtą, zieloną, brązową.

Przyczyną grzybicy paznokci jest oczywiście zakażenie grzybami chorobotwórczymi tj. dermatofity, grzyby drożdżopodobne i grzyby pleśniowe.

Leczenie grzybicy paznokci – ile trwa walka z grzybami atakującymi płytkę paznokcia?

W leczeniu grzybicy paznokci ważna jest cierpliwość. Płytka paznokciowa potrzebuje bowiem sporo czasu. Tak naprawdę, leczenie trwa do czasu wyrośnięcia zdrowego paznokcia. Odrastające paznokcie, by mogły być znowu zdrowe muszą być objęte działaniem kompleksowym. Nie obędzie się tu bez konieczności piłowania płytki paznokcia czy bez stosowania różnych preparatów.

Tu warto wspomnieć, czym się leczy grzybicę paznokci. Do leczenia używa się lakiery, kremy, żele lub maści. Samo leczenie trwa kilka lub kilkanaście miesięcy i wymaga dużej systematyczności.

Lakier przeciw grzybicy paznokci – jak działa? Jak wygląda malowanie paznokci?

Najpopularniejszą metodą leczenia, polecaną w zwalczaniu grzybicy paznokci prócz farmakoterapii, jest lakier na grzybicę paznokci. Taki lakier do paznokci sprawia, że pozbywamy się przestrzeni zarażonych, co ma szczególne znaczenie przy krawędzi paznokcia. Dodatkowo, lakier poprawia wygląd zainfekowanych paznokci czy ogólnie powoduje zmianę środowiska paznokcia. Ważne jest także niestosowanie lakierów kosmetycznych podczas samego leczenia, aż do finalnej poprawy wyglądu.

Działanie lakieru zależy od składników preparatu. Najczęściej są to amorolfina, cyklopiroks i bifonazol. W zależności od rodzaju składnika, inaczej lakier należy aplikować. Przy amorolfinie stosuje się ją na raz tydzień przez pół roku, cyklopireks kilka razy w tygodniu przez pół roku, a bifonazol do momentu złuszczenia warstwy zakażonej.
Na czym zatem polega nałożenie preparatu? Najpierw musimy oczyścić paznokieć, a następnie ostrożnie wyjąć pędzelek, załączony do lakieru. Odsączając nadmiar roztworu, po prostu maluj paznokcie, precyzyjnie pokrywając całą powierzchnię, zwłaszcza u nasady paznokcia, co uniemożliwi rozprzestrzenianie się zarazków dalej. Gdy już nałożysz lakier, pozwól, by roztwór całkowicie wysechł, co dzieje się w ok 5min.

Pędzelek to nie wszystko. Warto też używać jednorazowego pilniczka, który zetrze zgrubiałą warstwę paznokcia. Przyda się też specjalny wacik do oczyszczania paznokcia, czasem dołączany do lakierów. Ma on właściwości dezynfekujące. Pamiętaj jednak, że zarówno wacik jak i pilnik są jednorazowe i po użyciu ich, należy je wyrzucić do kosza, aby nie zaraziły się od nich kolejne osoby lub ty sam.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zregenerować paznokcie po hybrydzie oraz wyjaśniamy czy hybryda niszczy paznokcie.