Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Każdy z nas choć raz w życiu odbył już rozmowę o pracę. Z pewnością dla każdego z nas jest to przeżycie niezwykle stresujące, bowiem od tego zależy jak potoczą się dalsze losy naszej kariery. Nic więc dziwnego, że zwykle przygotowujemy się praktycznie perfekcyjnie pod względem merytorycznym i staramy się przewidzieć każdy, nawet najmniejszy ruch i pytanie, które może paść z ust rekrutera. Niemniej jednak nie możemy zapomnieć również o tym, by odpowiednio przygotować stylizację. Jako że pierwsze wrażenie można zrobić tylko wraz, warto więc wiedzieć, jak ubrać na rozmowę o pracę.

Rozmowa kwalifikacyjna- ubiór

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną jest niezwykle ważny. Chodzi przede wszystkim o to, by dopasować go odpowiednio do sytuacji, w której się znajdziemy. Nie da się ukryć, że rozmowa o pracę jest sytuacją oficjalną, z tego też powodu nasza stylizacja powinna być odpowiednio skomponowana i mieścić się w ramach stylu smart. Oczywiście w zależności od specyfiki firmy, do której udajemy się na rozmowę kwalifikacyjną, można pokusić się również o styl smart-casual. Niedopuszczalne jest jednak skorzystanie z części garderoby, które są typowe dla samego stylu casual.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną powinna być odpowiednio skomponowana. Zwykle podobne zasady obowiązują zarówno panie jak i panów, czyli muszą oni swoim ubiorem wykazać szacunek dla rekrutera, a także podkreślić formalność sytuacji. Tak więc jaki ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Otóż:

  • kobiety – jeśli zamierzają założyć sukienkę lub spódnicę, to niezwykle ważne jest to, aby jej długość sięgała co najmniej do kolana. W przypadku sukienek nie zaleca się zbyt głębokiego dekoltu, ani odsłoniętych ramion. Jeśli panie chcą postawić na spodnie, wówczas warto wybrać modele materiałowe, które są niezwykle eleganckie (sprawdź: kod rabatowy e-glamour). Bluzka powinna być koszulowa najlepiej w kolorze białym, kremowym lub czarnym, o ile będzie się ona komponować z resztą stylizacji. Nie zaleca się również butów na zbyt wysokim obcasie, a buty sportowe są absolutnie niedopuszczalne.
  • mężczyźni – panowie powinni stawiać na koszule w białym lub błękitnym kolorze. Można do nich dopasować również marynarkę. W przypadku spodni, znów warto postawić na spodnie garniturowe, jednak można również przyjść na rozmowę o pracę w jeansach. Nie mogą one jednak mieć żadnych dziur lub przetarć. Buty powinny być eleganckie i pasować do spodni. Krawat czy muszka nie są elementami obowiązkowymi.

Strój na rozmowę rekrutacyjną- jaki wybrać?

Zarówno panie i panowie mogą stawiać na garniturowe komplety (sprawdź: kod rabatowy Modivo). Niemniej jednak należy pamiętać, by były one w stonowanych i dość neutralnych kolorach. Nie zaleca się wybierania kolorów zbyt dynamicznych i przykuwających uwagę. Panowie mogą zaprezentować się w kolorze czarnym, zaś w przypadku pań jak najbardziej dopuszczalne są pastelowe odcienie jak np. róż czy beż. W przypadku kiedy komponujemy ubiór na rozmowę rekrutacyjną z kilku elementów, wówczas warto pamiętać o ich kolorystycznym dopasowaniu, tak by zachować całość w jak największej harmonii.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną- o czym pamiętać?

W przypadku pań niezbędne jest to, by pamiętały o podkreśleniu skromności. Chodzi głównie o to, by przy komponowaniu swojej stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną nie wybierały zbyt mocno wyzywających części garderoby. Głębokie dekolty, czy odsłonięte ramiona lub wycięcia na plecach nie spełniają wymogów ubioru formalnego. Warto również zadbać o to, by ewentualna spódnica lub sukienka zakrywały uda, a także kolana. Panowie zaś powinni przykuć największa uwagę do tego, by nie wprowadzić do swojej stylizacji zbyt wiele nonszalancji i luzu. Przetarte jeansy ze zdobieniami lub koszule w kratę niestety nie będą najlepszym wyborem. Wykorzystanie kontrastowych barw – o ile nie jest to biel i czerń – również nie wywrze pozytywnego wrażenia na rekruterze. Jako, że rozmowa kwalifikacyjna może okazać się przepustką do dalszej kariery, warto poświęcić czas i środki na skompletowanie odpowiedniego ubioru.