Wybierając i organizując poszczególne elementy przyjęcia ślubnego, natrafiamy na taką ilość detali do rozstrzygnięcia, jakiej nigdy byśmy nie przewidzieli. W przypadku zaproszeń ślubnych zagwozdką staje się nawet technika wypisania – lepiej odręczne, czy wydrukowane?
Ręczne wypisywanie zaproszeń na ślub – zalety i wady
Wypisywanie zaproszeń odręcznie jest niewątpliwie bardziej wymagającą opcją. Ma wiele zalet, ale też kryje mnóstwo zagrożeń. Zaproszenie wypisane ręcznie ma bardziej osobisty charakter. Nosi piętno dotykania karty własnymi rękami, indywidualnego charakteru pisma, skierowania słów wprost i wyłącznie do adresata. Aby jednak spełniać te wszystkie aspekty, zaproszenie musi być wypisane nienagannie. Wypisujący musi mieć czytelny i kształtny charakter pisma, stawiać litery równo i z subtelną dozą dekoracyjności.
Nie zawsze da się osiągnąć ten efekt ręce niewprawnej w kaligrafii. Odręczne wypisywanie, zwłaszcza z taką starannością, wymaga ogromnej cierpliwości oraz… czasu. Wyobraźcie sobie kaligrafowanie dwóch stron tekstu dla stu osób… Niewątpliwie świadczy to o serdecznym stosunku do zaproszonych, ale jest tak pochłaniające, że może zająć o wiele dłużej, niż zakładacie. A gości nie powinno się zapraszać na ostatnią chwilę, nawet najpiękniej wypisanym zaproszeniem…
Wydrukowane zaproszenia na ślub – zalety i wady
Tego typu problemy nie istnieją w sytuacji, gdy decydujecie się na pełen wydruk tekstu zaproszenia. Całość macie wówczas „w pakiecie” – każda karta ma już treść w środku. To również bardzo eleganckie rozwiązanie. Nie tylko krój czcionki, ale także układ tekstu mogą być zaprojektowane z najwyższą starannością. Wyspecjalizowane sklepy z zaproszeniami ślubnymi, oferują daleko idącą personalizację. Wydrukowane może być już imię adresata – zaproszenia na ślub od ArtMA są dopasowywane do listy gości.
Być może niektórym takie rozwiązanie wyda się mało osobiste albo zbyt sztuczne z powodu braku elementu odręcznego charakteru pisma. Te wątpliwości mogą jednak zostać przezwyciężone odpowiednio dopasowanym projektem. Personalizacja tekstu zdecydowanie daje efekt indywidualizacji każdej kartki, zaś pełna wdzięku estetyka np. zaproszeń ślubnych w stylu boho przełamuje ryzyko zbytniej „mechaniczności” zadrukowanych stron. Tak naprawdę jedyną wadą tego rozwiązania może być ryzyko pomyłki – źle podany producentowi tekst będzie powielony na wszystkich kopiach. Zabezpieczyć przed tym może jedynie uważność… o którą łatwiej, jeśli nie przytłacza nas nadmiar pracy przy danym zadaniu!
Zaproszenia na ślub wydrukowane z odręcznym elementem?
Istnieje opcja połączenia wypisywania odręcznego i druku. Są to drukowane zaproszenia zawierające puste miejsce na imię adresata. Jeśli bardzo zależy wam na tym, by zaproszenie zawierało jakiś odręczny element, to może być rozwiązanie dla was. Ostrzegamy jednak, że nie zawsze wygląda to korzystnie. Wbrew pozorom tak wypełniona karta może dać efekt mniejszej indywidualizacji niż spersonalizowany wydruk! Dużo zależy od jakości projektu, warto więc poświęcić odpowiednią uwagę wyborowi zaproszenia.
Wypisywanie nietypowych zaproszeń na ślub
Czy wydrukowane teksty „poradzą sobie” z nietypowymi zaproszeniami? To jak najbardziej możliwe. Jeśli chcecie szczególnie wyróżnić zaproszenia dla najważniejszych osób, np. rodziców – możecie wybrać odrębny projekt w podobnej do reszty stylistyce. A może zastanawiacie się, jak wypisywać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą? Spersonalizowane karty pozwolą zarówno na umieszczenie dwóch nazwisk, jak i zgodnego z savoir-vivre’em dopisku „z osobą towarzyszącą”. Najważniejsze, by każdy zaproszony poczuł, że będzie naprawdę mile widziany – a dobrze wypisane zaproszenie zapewni właśnie taki efekt!
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak uzupełnić hybrydę oraz wyjaśniamy jak zrobić manicure hybrydowy.
Skomentuj