Obrączki ślubne – polerowane czy matowe? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań

Obrączki ślubne – polerowane czy matowe? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań

Porównanie obrączek polerowanych i matowych

Przyszli małżonkowie wybierający obrączki ślubne stoją przed trudnym zadaniem. Oprócz wielu dostępnych wzorów i metali muszą również zdecydować, czy wolą matowe obrączki, czy błyszczące. Ta decyzja wpływa na ostateczny wygląd biżuterii, dlatego warto znać wady i zalety obu rozwiązań. Dowiedz się więcej, by móc podjąć świadomą decyzję!

Obrączki ślubne – w jaki sposób stają się błyszczące lub matowe?

Proces tworzenia obrączek ślubnych składa się z kilku etapów, ale skupmy się na ostatnim, czyli polerowaniu. To właśnie ten krok nadaje biżuterii metaliczny połysk i sprawia, że jej powierzchnia pięknie odbija światło. Dlatego też mówi się o „polerowaniu na wysoki połysk”.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku matowego wykończenia obrączek, który zmniejsza stopień ich błyszczenia. W zależności od rodzaju matu może on inaczej odbijać światło. Jednym z możliwych wykończeń jest mat satynowy, który uchodzi za najpopularniejszy. Wyróżnia się on liniami ułożonymi wzdłuż szyny obrączki, które zostały utworzone przez specjalną szczotkę oraz rysik o odpowiedniej gradacji. Ponadto istnieją takie wykończenia jak mat piaskowy, mat młotkowy, mat maszynowy czy mat szczotkowy, nazywany również ice. Ten ostatni wyglądem przypomina kryształki lodu.

Obrączki ślubne

Obrączki ślubne – od klasycznych po najbardziej ekskluzywne modele – znajdziesz u jubilera SAVICKI

Klasyczne obrączki ślubne z połyskiem – wady i zalety

Klasyczne złote obrączki z połyskiem to wybór wielu par, które cenią sobie tradycyjny i elegancki wygląd biżuterii. Niekwestionowanym atutem takiego rozwiązania jest uniwersalny wzór, który zawsze będzie wpisywał się w modowe trendy. Dodatkowo takie obrączki świetnie prezentują się zarówno na damskiej, jak i na męskiej dłoni.

Jednak każda róża ma kolce i to także dotyczy tradycyjnych obrączek. Biżuteria z połyskiem uwydatnia wszelkie drobne rysy, zadrapania czy zabrudzenia pojawiające się na jej powierzchni. Chociaż złoto o próbie 585 jest stosunkowo wytrzymałe, to w codziennym użytkowaniu biżuteria styka się z przedmiotami znacznie twardszymi, które mogą na jej powierzchni pozostawiać mikrouszkodzenia. Jest to całkowicie naturalne i towarzyszy normalnemu użytkowaniu biżuterii. Na szczęście można przywrócić im dawny urok, oddając biżuterię do jubilera na usługę polerowania.

Klasyczne obrączki ślubne z połyskiem

Obrączki w stylu nowoczesnym – połączenie matu i połysku prezentuje się niezwykle oryginalnie

Matowe obrączki ślubne: tak czy nie?

Obrączki matowe cieszą się coraz większą popularnością. Wśród różnych rodzajów matu największym hitem jest ten satynowy, który zdobył serce niejednej młodej pary ceniącej oryginalne wzory biżuterii ślubnej. Występuje w dwóch wersjach: delikatnej i mocnej. Ten ciekawy sposób wykończenia nadaje obrączkom nietuzinkowy i elegancki wygląd. Na pewno będą się wyróżniać na tle innych dodatków i standardowych opcji.

Na obrączkach matowych są o wiele mniej widoczne wszelkie zarysowania, jednak z czasem tracą one swój oryginalny charakter. W zależności od tego, jak użytkownik dba o obrączkę, z czasem może być zauważalny efekt błyszczenia. Matowa powierzchnia zacznie się wygładzać i w konsekwencji przestanie być matowa. Podobnie jednak jak w przypadku klasycznych obrączek, można zanieść je do jubilera w celu odświeżenia.

Efekt matu utrzymuje się najdłużej, gdy znajduje się tylko na środku obrączek, np. w formie frezowanego paska. Wówczas matowa powierzchnia nie jest tak silnie narażona na wycieranie.

Obrączki – jakie wybrać?

Decyzja o tym, czy wybrać matowe, czy połyskujące obrączki, to tak naprawdę tylko początek. Następnie para musi zastanowić się nad profilem obrączek, ich szerokością i wysokością, stylem czy rodzajem kruszcu, z jakiego zostaną wykonane. Warto więc dokładnie przemyśleć każdy aspekt i wybrać biżuterię, która najlepiej odzwierciedla osobiste upodobania.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak uzupełnić hybrydę oraz wyjaśniamy jak odżywić paznokcie.