Na którym palcu nosi się obrączkę?

Na którym palcu nosi się obrączkę?

Obrączki są symbolem trwającego związku małżeńskiego. Mają za zadanie przypominanie o miłości małżeńskiej, wieczności złożonej przysięgi oraz nierozerwalności powstałego związku. Symbolika nie jest przypadkowa, okrągły kształt kojarzy się z pętlą czasu, nie posiadającą ani początku ani zakończenia. Obrączki stanowią sygnał dla innych osób że osoba je nosząca pozostaje w małżeństwie.

Dlaczego palec na którym nosimy obrączkę jest stały?

Obrączki ślubne założone na dłoniach konkretnych osób wskazują nie tylko na to, że są One obecnie w związku, ale mogą również być symbolem bycia wdową lub wdowcem. Warto więc zwrócić na to uwagę wtedy gdy chcemy się dowiedzieć czy ktoś jest obecnie małżonkiem, lub nie chcemy popełnić żadnej gafy wobec osoby, której małżonek już nie żyje. Po śmierci współmałżonka tradycja nakazuje przeniesienie obrączki na dłoń przeciwną niż ta na której była obecnie noszona. Lokalizacja obrączki jest też zależna od kraju z którego pochodzi dana osoba. Zwyczaj ten zależny jest od kultury i dawnych wierzeń konkretnego kraju. Na prawej dłoni obrączkę noszą obecnie małżonkowie w Polsce, Hiszpanii, Bułgarii, Niemczech, Grecji, Wenezueli czy Chile. W pozostałych krajach obrączki ślubne noszone są na lewej dłoni.

Dlaczego Polacy noszą obrączki na prawej dłoni?

Według przekazów przez wiele lat Polacy nosili obrączki na lewej dłoni, przełożyli je masowo na prawe dłonie po upadku powstania styczniowego na znak żałoby po poległych żołnierzach i utraconej ojczyźnie. Inna teoria mówi o tym, że w Polsce obrączki zawsze były noszone na prawej dłoni zgodnie z tradycją rzymską, związaną z symboliką władzy, decyzyjności i wolności. Inne kraje zmieniły tą regułę w nawiązaniu do renesansu historii starożytnego Egiptu, mówiącej o tym, że przez czwarty palec lewej dłoni przebiega tak zwana żyła miłości, mająca połączenie z sercem.

Serdeczny palec prawej dłoni

W Polsce obrączki w trakcie ślubu zakładamy na czwarty palec prawej dłoni, czyli palec nazywany serdecznym. Kobiety przekładają w dniu ślubu pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń, by zrobić miejsce dla obrączki. Zajęty palec serdeczny jest symbolem zajętego serca. Chińczycy uznają że czwarty palec reprezentuje relację rodzinną z partnerem. Jeżeli złączymy dłonie opuszkami palców, a palce środkowe przodem paliczków, każde z połączeń palców można rozdzielić oprócz tego łączącego palce serdeczne. Pozostałe palce w tym połączeniu są symbolem rodziców i dzieci. W trakcie życia oddzielamy się od rodziców, a nasze dzieci rozdzielają się od nas, jedynie partnerzy pozostają razem przez całe życie.

Przesądy związane z obrączkami ślubnymi

Według przesądów nie powinno się mierzyć obrączek ślubnych innej pary, ponieważ ma to stanowić groźbę nieszczęśliwego małżeństwa lub staropanieństwa. Niektóre teorie mówią o tym że za ciasny pierścionek może zwiastować nadmierną zazdrość małżonka który go nakłada, a zbyt luźny może przynieść szybki rozpad związku. Najważniejszy przesąd to ten, że nie wolno się pomylić w trakcie nakładania obrączek, małżonek któremu pomyli się palec może mieć w przyszłości tendencje do niewierności. W przesądy można wierzyć bardziej lub mniej ale losu kusić nie warto.