Jak walczyć z nadpotliwością?

Jak walczyć z nadpotliwością?

Nadpotliwość to problem, który dotyka ok. 3% populacji. Niemniej jednak poci się każdy z nas, a zapach potu do przyjemnych nie należy. Jest zależny od płci, tego co jemy. Nasila się w sytuacjach stresowych. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak można walczyć z nadpotliwością.

Kiedy mówimy o nadpotliwości?

Nadmierne wydzielanie potu związane jest z dużą aktywnością gruczołów potowych. Każdego dnia gruczoły potowe produkują nawet 500 ml potu i jest to całkowicie normalne. Większe pocenie związane jest z wysiłkiem fizycznym i wysoką temperaturą. Nadpotliwość występuje w codziennych sytuacjach. Dotyczy osób, które stale mają problem z mokrymi, spoconymi dłońmi, czy podeszwami stóp. Wzmożone pocenie dotyczy także okolicy pach. W przypadku nadmiernego pocenia, pot widoczny jest na ubraniach, a nawet na obuwiu. Ma intensywny zapach, co powoduje dyskomfort. Niemniej jednak zarówno z nadmiernym poceniem, jak i zapachem potu można skutecznie walczyć i jest na to wiele sposobów. Warto zatem dowiedzieć się, co na cebulowy zapach potu u kobiet i serowy zapach potu u mężczyzn najlepiej się sprawdzi.

Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że w przypadku nadmiernego pocenia warto kąpać się więcej niż raz dziennie. Oczywiście zawsze należy wziąć prysznic po treningu, a częstotliwość pryszniców należy zwiększyć też w upalne dni. Należy zwrócić też uwagę na skład kosmetyków. Ważne by nie znalazł się w nich alkohol czy też konserwanty. Jeżeli stosowanie antyperspirantu po umyciu i wysuszeniu skóry nie pomaga, to można sięgnąć po bloker. Należy jednak pamiętać, że ów środek można stosować jedynie raz w tygodniu. Nie zaleca się jednak jego długotrwałego stosowania ze względu na zawartość soli aluminiowych i możliwość wystąpienia podrażnienia. Na nadpotliwość można sięgnąć także po napary z ziół. Dobrze sprawdzi się napar z pokrzywy, szałwii czy melisy, którym po przestudzeniu można przecierać np. pachy.

Laseroterapia i botoks na nadmierne pocenie

Jeżeli szukasz trwalszych sposobów na nadpotliwość, to możesz zdecydować się na laseroterapię lub botoks. W przypadku tego pierwszego zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie. Światłowód lasera wprowadzany jest w obrębie dołu pachowego i niszczone są gruczoły potowe. Taki zabieg trwa od 20 do 40 minut. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania, a należą do nich między innymi: cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, epilepsja, choroby hormonalne, faza aktywna łuszczycy, nowotwory, bielactwo czy też zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Lekarz zawsze przeprowadza kompleksową konsultację. Może być również wykonany test jodowo-skrobiowy, który pozwala określić stopień nasilenia problemu. Oprócz laseroterapii na nadmierną potliwość stosowany jest także zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Powoduje czasowe zablokowanie nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. W związku z tym pocenie jest znacznie mniejsze. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się kilka miesięcy, zatem należy go powtarzać.

Jeżeli nadpotliwość jest Twoim wstydliwym problemem, to możesz z nią skutecznie walczyć. Przede wszystkim zacznij od odpowiednich kosmetyków i częstego mycia miejsc narażonych na nadmierną potliwość. Jeśli to nie wystarczy, zdecyduj się na trwalsze metody. Oczywiście w tym przypadku musisz liczyć się z wyższymi kosztami.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zrobić efekt syrenki oraz wyjaśniamy jak uzupełnić hybrydę.