Jak usunąć niechciany tatuaż? Poznaj skuteczną metodę laserową

Jak usunąć niechciany tatuaż? Poznaj skuteczną metodę laserową

Tatuaże stanowią ciekawą ozdobę skóry. Niestety z czasem mogą przestać się podobać lub po prostu zmienić swój wygląd na niekorzyść. W takich sytuacjach można zastosować zabieg laserowy, który umożliwia nawet całkowite pozbycie się niechcianej pamiątki. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe usuwanie tatuażu.

Czy wszystkie tatuaże można usunąć?

Niektóre tatuaże mogą być trudne lub niemożliwe do usunięcia w całości. Na skuteczność zabiegu laserowego usuwania tatuażu wpływają takie czynniki, jak:

  • kolor tatuażu – najłatwiejszy do usunięcia są barwniki: czarny, granatowy i niebieski; trudności pojawiają się przy kolorze czerwonym, żółtym i zielonym; żaden laser nie jest w stanie poradzić sobie z tatuażem białym;
  • fototyp skóry – łatwiej usuwa się tatuaż ze skóry jasnej niż śniadej,
  • głębokość umiejscowienia tuszu,
  • indywidualna reakcja skóry na tatuaż.

U niektórych osób mogą wystąpić również przeciwwskazania zdrowotne do usunięcia tatuażu, np. skłonność do powstawania bliznowców, choroby tkanki łącznej, infekcje skórne w miejscu tatuażu czy przyjmowanie leków fotouczulających.

Jak wygląda proces usuwania tatuażu przy pomocy lasera?

Laserowe usuwanie tatuażu to metoda najpopularniejsza i najskuteczniejsza. Ważne jednak, żeby na zabieg wybrać się do doświadczonego specjalisty, który dysponuje najnowocześniejszym sprzętem. Obecnie złotym standardem w usuwaniu tatuażu jest laser pikosekundowy, dostępny m.in. w Klinice Miracki w Katowicach. Jest on w stanie zlikwidować nawet najtrudniejsze pigmenty, czyli żółty i czerwony.

Lekarz przesuwa głowicę lasera po obszarze, na którym znajduje się tatuaż. Dla zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz uniknięcia ryzyka poparzenia skóry, w trakcie zabiegu stosowane jest chłodzenie kontaktowe. W razie potrzeby można skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Laserowe usuwanie tatuażu trwa od kilku (w przypadku małych tatuaży) do maksymalnie 25 minut.

Usuwanie tatuażu polega na rozbijaniu cząsteczek tuszu, które następnie są wchłaniane przez organizm. Technologia pikosekundowa umożliwia osiągnięcie maksymalnej mocy szczytowej w ultrakrótkich impulsach, przewyższając tym samym inne pikosekundowe lasery wykorzystywane w medycynie. Co ważne impulsy wysyłane przez laser nie powodują termicznego uszkodzenia tkanek, dzięki czemu nawet po kilku zabiegach struktura skóry się nie zmienia.

Laserowe usuwanie tatuażu – szansa na całkowite usunięcie niechcianej pamiątki

Laser pikosekundowy to najbardziej efektywny sposób na usunięcie tatuażu. Podczas gdy urządzenia starszego typu rozbijają tusz tatuażu na „granulki”, technologia pikosekundowa umożliwia jego rozdrobnienie dosłownie na pył, co znacznie przyspiesza cały proces. Im mniejsza cząsteczka pigmentu, tym łatwiejsza staje się do usunięcia dla układu limfatycznego. Dodatkowym mechanizmem działania lasera pikosekundowego jest pobudzanie komórek do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu miejsce po usuniętym tatuażu szybko się goi, bez nieestetycznych blizn.

Już zaledwie kilka dni po wykonaniu zabiegu można liczyć na zmniejszenie widoczności tatuażu. Do uzyskania pełnego efektu konieczne jest jednak wykonanie serii zabiegów. Zazwyczaj wystarcza kilka powtórzeń wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach. W przypadku szczególnie trudnych do usunięcia tatuaży konieczne może być nawet 10 lub więcej zabiegów. O tym, ile sesji laserowych będzie konieczne w naszym przypadku, poinformuje nas lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o laserowym usuwaniu tatuażu, skontaktuj się ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak nakładać Efekt Syrenki na paznokcie oraz wyjaśniamy jak zdjąć paznokcie żelowe.