Im bardziej zniszczone są włosy, tym więcej czasu trzeba poświęcić na ich pielęgnację. Wpływ na to ma między innymi stopień porowatości włosów, czyli odchylenia łuski włosa od kory. Bezpośredni wpływ na to mają czynniki środowiskowe, a częściowo także genetyczne. Niemniej jednak poprzez złe traktowanie pasm można doprowadzić do ich zniszczenia. Warto zatem poznać sposoby na ich odbudowę.
Jak rozpoznać, że Twoje włosy potrzebują czegoś więcej niż szampon i odżywka?
Oczywiście sama zauważysz, że Twoje włosy są zniszczone. Nie potrzeba tutaj dyplomu trychologa, czy oglądania włosa pod mikroskopem. Po tym jak się zachowują, jak się układają, ile czasu musisz poświęcić na to, by się nie puszyły, jak bardzo są szorstkie i trudne w rozczesywaniu poznasz, że potrzebują prawdziwej, kompleksowej pomocy. Poprzez swój tryb życia na pewno im nie pomagasz. Zła dieta, brak aktywności czy nieregularny sen – wszystko to wpływa na stan Twoich włosów. Dlatego zacznij od prostych zmian. Nadmierne spożywanie węglowodanów czy tłuszczów będzie wzmagało przetłuszczanie się włosów, nawet jeśli naturalnie masz do tego tendencje. Podobnie rzecz ma się z małymi grzeszkami związanymi z myciem włosów. Nawet jeśli lubisz gorące kąpiele, to musisz wiedzieć, że one bez odpowiedniego odżywienia Twoim włosom nie służą, a już na pewno nie służą Twoim włosom. Woda przed nałożeniem odżywki powinna być ciepła, a nie gorąca. Twoim włosom nie służy zbyt wysoka temperatura, bo wzmaga wydzielanie sebum. Czas zatem poznać skuteczne sposoby, jak odbudować zniszczone włosy.
O czym musisz pamiętać, by skutecznie odbudować zniszczone włosy?
Na początek możesz zbadać porowatość swoich włosów. Bardzo zniszczone włosy są wysokoporowate, a ale jeśli miałaś wcześniej włosy niskoporowate, to na skutek nieprawidłowych nawyków, a także warunków atmosferycznych mogły stać się średnioporowate. Pomaga tutaj test szklanki. Wystarczy nalać do niej 3/4 szklanki wody i zanurzyć w niej własny włos. Jeżeli nie opada na dno, jest lekki, to włosy są niskoporowate. Skoro jednak narzekasz na puszenie, przetłuszczanie, szorstkość, trudności w rozczesywaniu, to raczej jest to mało prawdopodobne. Gdy włos pływa i jest pod powierzchnią, ale nie opadł na dno, to włosy są średnioporowate. Gdy opadł – są wysokoporowate. Na tej podstawie możesz dobrać dla nich optymalne kosmetyki. Generalnie musisz jednak pamiętać o stosowaniu 5 kroków:
- oczyszczanie
- odżywianie
- nawilżanie
- regenerowanie
- ochrona
Musisz włosy oczyszczać tak często jak to konieczne. Do mycia musisz wybrać jak najłagodniejszy szampon, który w swoim składzie zawiera emolienty, czyli substancje głęboko nawilżające. Odżywianie to bardzo ważny etap i najlepiej stosować metodę OMO, czyli najpierw stosować odżywkę do zniszczonych włosów, potem lekki szampon do codziennego stosowania, a następnie znów odżywkę. W tym przypadku także trzeba sięgnąć po odżywkę zawierającą emolienty. Pamiętaj, że zniszczone włosy mogą potrzebować jeszcze jednej porcji nawilżania, a więc później możesz przed odżywką sięgnąć po hydrolaty. Kolejnym krokiem do pięknych i gładkich włosów jest olejowanie. Należy je wykonywać raz w tygodniu po myciu metodą OMO. Nie trzeba nakładać oleju od nasady, jeśli Twoje włosy się przetłuszczają, zacznij kilka centymetrów poniżej od poziomu ucha aż po końce. Po gruntownym olejowaniu przychodzi czas na ochronę. Olejek z filtrem UV na końcówki włosów możesz stosować po każdym myciu.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zregenerować paznokcie po hybrydzie oraz wyjaśniamy jak poradzić sobie z suchymi skórkami wokół paznokci.
Skomentuj