Trądzik pospolity – jak sobie z nim poradzić?
Trądzik pospolity jest chorobą skórną, która objawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania. Oczywiście może także dotyczyć starszych osób, wzbudzając kompleksy i odbierając pewność siebie. Choroba ta może źle wpływać na nasze samopoczucie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Czym dokładnie jest trądzik pospolity? Jak zwalczyć ten problem? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Trądzik pospolity
Czym cechuje się trądzik pospolity? Jest to schorzenie znane już od starożytności. Przewlekła choroba dotyczy okolic łojotokowych, takich jak twarz, plecy i klatka piersiowa. Odznacza się występowaniem grudek, krost, zaskórników i torbieli ropnych, które znajdują się w okolicach łojotokowych.
Pamiętajmy o tym, że dolegliwości tego typu mają wiele przyczyn. Mogą wiązać się z podłożem genetycznym, zmianami w gospodarce hormonalnej, czy też komedogenezą (to proces powstawania wyprysków). Poza tym znacznie ma tutaj niewłaściwa dieta, która przyczynia się do powstawania wyprysków na ciele i twarzy. W każdym przypadku warto skonsultować problem ze specjalistą, który wskaże nam możliwe rozwiązania.
Objawy trądziku pospolitego
Jakie objawy wskazują na trądzik pospolity? Pierwotnym objawem jest tutaj występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych. Te pierwsze posiadają otwór, z którego wydobywa się masa łojowo-rogowa. Co ciekawe, są one na szczycie zabarwione na ciemno. Zamknięte z kolei są drobne i białe – powstają przez nagromadzenie się korneocytów u ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki są zmianami niezapalnymi.
Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku pospolitego:
- Skupiony
- Bliznowcowy
- Ropowiczy
Innymi objawami są także zmiany zapalne w formie nacieków, krost, grudek i cyst. Stanowią one część fazy zapalnej trądziku, która powstaje po pojawieniu się zaskórników na skórze. Faktem jest, że w fazie zapalnej dużą rolę odgrywają czynniki infekcyjne (bakterie beztlenowe).
Jak zwalczyć trądzik pospolity?
Zmiany skórne z pewnością odbierają nam pewność siebie. Nie należy ich lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do jeszcze większych problemów. Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. Specjalista oceni stan naszej skóry i przepisze odpowiednie leczenie. Jest ono dopasowane do stadium choroby i stanu skóry. Ponadto równie istotne jest wdrożenie właściwej pielęgnacji. Wizyta u lekarza pozwala wykluczać inne schorzenia skórne, które mogą wskazywać na trądzik pospolity, jednak nie zawsze tak jest.
Konieczne jest zaufanie specjaliście i stosowanie się do wszystkich rad. Nie należy wybierać leczenia na własną rękę, gdyż możemy doprowadzić naszą skórę do jeszcze gorszego stanu. W miejscowym leczeniu najczęściej stosuje się płyny, kremy i maści do aplikacji bezpośredniej na chorą skórę. Z kolei w razie nasilonych objawów trzeba się liczyć z antybiotykoterapią. Zawsze powinniśmy współpracować z lekarzem, dzięki czemu proces leczenie przebiegnie efektywnie, sprawnie i skutecznie!
Podsumowując, warto zauważyć, że leczenie trądziku pospolitego jest kwestią indywidualną. Gdy zauważymy niepokojące zmiany skórne, powinniśmy umówić się na konsultację do lekarza dermatologa.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zregenerować paznokcie po hybrydzie oraz wyjaśniamy jakie są przyczyny suchych skórek wokół paznokci.
Skomentuj