Grzybica paznokci – objawy przyczyny leczenie

Grzybica paznokci – objawy przyczyny leczenie

Skąd bierze się grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest problemem, który najczęściej dotyka palaczy, osób używających nieprzewiewnego obuwia oraz osób niekorzystających z pielęgnacji stóp. Istnieje wiele problemów, które ta choroba może powodować, a jedną z nich jest nieprzyjemny zapach. Jakie są pierwsze objawy tej przypadłości? Jak sobie z nią poradzić, gdy już wystąpi? Co zrobić, aby jej zapobiec? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Przyczyny powstawania grzybicy paznokci

Grzybica paznokci powstaje częściej niż by nam się wydawało (u 75% osób powyżej 60 roku życia) i jest łatwo rozprzestrzeniającym się schorzeniem. Może być ona wywołana różnymi grzybami chorobotwórczymi. Najczęściej zalicza się do nich dermatofity, grzyby drożdżako-podobne oraz grzyby pleśniowe. Zazwyczaj występuje ona u osób, które mają problemy ze zdrowiem oraz u osób starszych. Czynnikiem ryzyka jest również rak, łuszczyca, choroby naczyń obwodowych oraz cukrzyca. Występuje ona najczęściej na stopach, ponieważ często zostają pozostawione wilgotne i nie zostały odpowiednio wytarte po kąpieli. Stopy mają również częściej kontakt z podłożem, na którym jest wiele bakterii.

Objawy grzybicy paznokci

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, grzybica paznokci najczęściej występuje na stopach. Zaczyna się od dużego palca stopy, w końcu grzybica dochodzi do najmniejszego palca stopy. Czasem grzybica pojawia się na środkowym palcu i nie zawsze występuje w tych samych schematach. Powoduje ból utrudniający poruszanie się, a także niszczy płytkę paznokciową, czego następstwem są różne objawy utrudniające funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów grzybicy paznokci zalicza się:

  • Odkształcania płytki paznokcia,.
  • Wystąpienie grzyba, które powoduje wystąpienie nieprzyjemnego zapachu.
  • Pofałdowanie paznokcia.

Objawów w tych nie należy bagatelizować i należy je leczyć, ponieważ z czasem może dojść do zapalania wałów paznokciowych, przez co skóra chorego paznokcia stanie się zaczerwieniona I bolesna.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Postępowanie lekarskie w leczeniu grzybicy paznokci wymaga zastosowania pewnych preparatów. Jest kilka opcji i leczenia, które mają do dyspozycji pacjenci. Pierwszą z nich jest leczenie miejscowe, które polega na zastosowaniu preparatów. Postępowanie ogólne polega na przyjmowaniu pewnych leków które najczęściej występują w postaci kapsułek. Poza tym co zaproponuje nam lekarz, aby leczyć grzybicę paznokci?

Na samym początku możemy wziąć pod uwagę to, że nie potrzebujemy recepty, aby rozpocząć leczenie grzybicy. Warto zacząć od kupienia odpowiedniego lakieru, maści lub żelu o działaniu grzybobójczym. W aptekach dostępne są również specjalne kremy.

Jeśli to nie wystarcza, a choroba postępuje, należy zgłosić się do dermatologa, który wypisze receptę na lek na grzybicę o bardziej intensywnym działaniu. Najczęściej w ich składzie znajdziemy substancje takie jak amorolfine, mocznik o stężeniu 40% oraz cyklopiroks. Jeżeli chodzi o leczenie ogólne, stosuje się leki doustne, które zawierają itrakonazol, flukonazol, terbinafine. Wsparcie w tej chorobie mogą stanowić olejki eteryczne. Gdyby wystąpiły powikłania w postaci brodawek, w leczeniu może zostać wykorzystana maść na brodawczaki.

Jak długo trwa leczenie grzybicy paznokcia?

Czas, jaki jest potrzebny na wyleczenie grzybicy paznokci nie jest określony. W zależności od tego do jakiego stopnia się rozwinęła, terapia może zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Najważniejsza jest więc pielęgnacja paznokci i stóp, a także dbanie o to, aby były suche i wytarte po kąpieli. Usuwanie powikłań odbywa się poprzez stosowanie substancji przeciwgrzybiczych.

Jak zapobiegać grzybicy paznokcia?

Zapobieganie grzybicy paznokcia jest w pełni możliwe, ale trzeba pamiętać, że sposoby te nie będą już tak skuteczne, jeśli chodzi o samą kurację grzybicy. Nie należy więc mylić zapobiegania z leczeniem. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, mamy więcej niż 60 lat, warto skorzystać z kilku sposobów na zapobieganie grzybicy:

  • wycierajmy stopy po kąpieli, a także dbajmy o to, aby pomiędzy palcami nie było żadnej wody,
  • nośmy klapki w saunie, na basenie lub na siłowni, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z czynnikami chorobotwórczymi,
  • nie używamy obuwia innych osób,
  • jeśli paznokcie są zbyt długie, narażasz się na dostanie czynników chorobotwórczych pod płytkę paznokcia – w tej kwestii dobrze sprawdza się obcinanie paznokci na krótko,
  • uważajmy na pocenie się stóp, ponieważ wilgoć jest czynnikiem grzybotwórczym.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zregenerować paznokcie po hybrydzie oraz wyjaśniamy dlaczego paznokcie się rozdwajają.