Popularność lakierów hybrydowych nie słabnie – wręcz przeciwnie! Kolejne marki wypuszczają na rynek nowe linie i kolory oraz efekty. Lakier hybrydowy zapewnia estetyczną stylizację nawet do 2-3 tygodni. Pojawiają się jednak głosy o tym, że hybrydy niszczą paznokcie. Ile w tym prawdy?
Czy lakier hybrydowy niszczy płytkę?
Wątpliwości można rozwiać już na samym początku. To nie lakier niszczy paznokcie, a jego nieprawidłowa aplikacja (może prowadzić do uczulenia) i zdejmowanie stylizacji (mechaniczne uszkadzanie płytki). Warto przy okazji zdementować również drugą kwestię, jaką jest twierdzenie, że płytka paznokcia nie oddycha pod lakierem hybrydowym. Paznokieć to martwa struktura, dlatego nie dusi się pod lakierem – bo nie potrzebuje oddychać.
Co z twierdzeniami, że paznokcie po usunięciu hybrydowej stylizacji stają się miękkie i łamliwe, wyginają się, pękają, a nawet pieką w kontakcie z wodą? Winien nie jest lakier hybrydowy, a ponownie: sposób, w jaki jest ściągany.
Stylizację hybrydową można usunąć na 3 sposoby:
- zdejmując ją frezarką;
- spiłowując pilnikiem papierowym;
- rozpuszczając acetonem.
Co więc niszczy paznokcie?
Frezarka to urządzenie niesamowicie ułatwiające i przyspieszające pracę. Jednak jeśli znajdzie się w niewprawionych rękach, może narobić dużo szkód. Zbyt silne dociskanie frezu do płytki, trzymanie obracającego się frezu zbyt długo w jednym miejscu lub frezarka słabej jakości, która wprawia frez w drgania – to główni winowajcy odpowiedzialni za niszczenie płytki paznokcia. Równie szkodliwe jest zbyt silne piłowanie hybrydy pilnikiem.
W wyniku takich zachowań dochodzi do tzw. przepiłowania płytki, a więc mechanicznego usuwania lakieru hybrydowego wraz z wierzchnią warstwą płytki. W efekcie staje się ona słaba, miękka i łamliwa, a także nadwrażliwa na wysokie i niskie temperatury. Charakterystycznym objawem wizualnym są czerwone plamki i białe ślady pojawiające się w wyniku ucisku.
Również zbyt długi kontakt z acetonem wpływa niekorzystnie na płytkę – wysusza ją i rozmiękcza.
Jak bezpiecznie usunąć lakier hybrydowy?
Jeśli nie masz ręki wprawionej do pracy z frezarką, najpierw zapoznaj się z zasadami jej prawidłowej i bezpiecznej obsługi. Wybierz się na kurs lub przynajmniej obejrzyj kilka poradników bezpiecznego zdejmowania hybrydy w sieci. Lepiej, jeśli zostawisz na płytce odrobinę bazy (którą potem spokojnie możesz spolerować kostką) niż gdybyś miała ściągać ją na siłę kosztem kondycji paznokci. Podobnie rzecz ma się w przypadku usuwania stylizacji pilnikiem – zostaw na paznokciu cienką warstwę bazy. Usuniesz ją kostką lub zetrze się samoistnie!
Lakier hybrydowy pozwala na zapuszczenie mocnych, długich i zdrowych paznokci. Tworzy na płytce twardą, ale jednocześnie dość elastyczną masę. Tym samym chroni paznokcie przed uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu łatwo je zapuścić. To nie lakier jest więc winny uszkodzeniom, a błędy przy jego usuwaniu!
Skomentuj