Biotyna – jak działa na włosy, skórę i paznokcie?
Biotyna, inaczej nazywana witaminą H i witaminą B7, to kluczowy składnik diety wpływający na zdrowie naszych włosów, paznokci i wygląd cery. Jak rozpoznać braki biotyny w organizmie, w jakich produktach ją sobie dostarczać i czy biotynę można przedawkować?
Biotyna – jak wpływa na naszą urodę i zdrowie?
Biotyna jest jednym z podstawowych elementów gwarantujących zachowanie zdrowia i urody. Jak większość witamin należących do grupy B, także i B7 najczęściej postrzegana jest w kontekście wyglądu włosów, skóry i paznokci. Tymczasem oprócz tych właściwości, biotyna odgrywa istotną rolę w procesie krwiotwórczym, a konkretnie – produkcji protrombiny, odpowiadającej za krzepnięcie krwi. Biotyna reguluje w pewnym stopniu pracę tarczycy, która odpowiedzialna jest za produkcję wielu hormonów. Zaburzenia endokrynologiczne wynikające z niedoczynności bądź nadczynności tarczycy często dają objawy wypadających włosów, łamliwych paznokci i pogorszonego stanu cery.
Warto zapamiętać, że witamina H jest koenzymem wielu procesów, czyli innymi słowy – synteza pewnych składników w organizmie nie może odbywać się bez jej obecności. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią podaż biotyny w diecie.
Źródła biotyny w żywności – co jeść, aby dostarczać sobie witaminę H?
Biotyna to związek organiczny, który możemy znaleźć zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jeśli chodzi o produkty odzwierzęce, to najwięcej witaminy H znajdziemy w wątrobie i żółtkach jaj, sardynkach. Z kolei w przypadku produktów roślinnych, najwięcej biotyny znajduje się w mąkach, szczególnie ryżowej, pełnoziarnistej i sojowej. Dla tych, którzy lubią warzywa, dobrą informacją będzie fakt, że witaminę H zawierają szpinak, marchew, kafior oraz pomidory. W diecie osoby dbającej o odpowiednią ilość biotyny nie może zabraknąć orzechów włoskich, migdałów i ziemnych.
Oprócz produktów spożywczych zawierających biotynę, wskazane jest również zażywanie suplementów ją zawierających – pod warunkiem oczywiście, że stwierdzono niedobory tej witaminy.
Objaw niedoboru biotyny w organizmie
Objawy niedoboru biotyny są dość specyficzne i można je zaobserwować bez wykonywania skomplikowanych badań. Przede wszystkim, osoby cierpiące na niedobór tej witaminy mają przesuszoną, podrażnioną skórę, skłonną do zaczerwień. Ich cera jest ziemista lub szara, pozbawiona naturalnego blasku. Niektórzy obserwują u siebie objawy przypominające chorobę dermatologiczną, jaką jest łuszczyca. Jeśli chodzi o włosy, to w przypadku niedoboru biotyny typowym jest ich wypadanie oraz łamliwość. Płytka paznokciowa staje się cienka, krucha i podatna na uszkodzenia.
To jednak nie wszystko – ponieważ biotyna jest niezbędna do syntezy składników budulcowych wszystkich włosów, przy jej braku osłabieniu mogą ulec także rzęsy, a nawet brwi. Wynikające z jej niedoboru zaburzenia hormonalne prowadzą do niedokrwistości, zawrotów głowy, znacznego osłabienia samopoczucia, zapalenia spojówek, a nawet wzrostu poziomu cholesterolu we krwi i zaburzeń łaknienia. Ponieważ te objawy mogą towarzyszyć wielu innym poważnym niedoborom i chorobom, w przypadku ich występowania zawsze niezbędne jest skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym i wykonanie zaleconych przez niego badań.
Suplementacja biotyny – kiedy ją włączyć i w jakiej formie?
Suplementację biotyny warto przemyśleć, jeśli obserwujemy nagłe pogorszenie się stanu skóry, włosów i paznokci o nieznanym podłożu. Jednym z najszybciej działających i najlepiej przyswajalnych preparatów zawierających biotynę jest Biotebal 5 mg. Poziom biotyny we krwi można oznaczyć za pomocą prostego badania – jeśli podejrzewamy u siebie jej niedobór, możemy wykonać taki test w najbliższym dobrym laboratorium.
Czy biotynę można przedawkować?
Statystyki medyczne pokazują, że stosowanie biotyny w ilości 5 mg przez okres krótszy niż 15 miesięcy nie powodowało wystąpienia objawów niepożądanych. Mimo to, nie jest wskazane stosowanie suplementów diety wzbogaconych o biotynę w okresie ciąży czy karmienia piersią jeśli lekarz tego nie zaleci. Biotyna rozpuszcza się w wodzie, więc jej przedawkowanie jest bardzo trudne – najczęściej nadmiar tej witaminy wydalany jest z moczem.
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi u osób dorosłych wynosi 0,03 mg – u kobiet w ciąży może wzrastać, jednak jak już wspomniano, zażywanie jakichkolwiek preparatów w tym czasie należy konsultować z ginekologiem.
Zraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu porady, w którym między innymi wyjaśniamy co to jest baza kauczukowa oraz podpowiadamy jak krok po kroku zmyć hybrydy.
Skomentuj